Zamknięto hospicjum „Światło”

Po blisko 30 latach działalności zdecydowaliśmy o zamknięciu hospicjum „Światło” prowadzonego przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Toruniu. O przyczynach tej decyzji opowie Tomasz Krzysztyniak przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Toruniu. – Przykro mi o tym informować mieszkańców Torunia, bo była to dla mnie bardzo trudna decyzja. Mam świadomość, że marka jaką stworzyliśmy przez blisko 30. lat dała się poznać z jak najlepszej strony. Tylko w ciągu jednego roku z opieki medycznej realizowanej w hospicjum korzysta kilkuset pacjentów.

Głównym powodem

tej decyzji jest utrudnione rozpoznawanie hospicjum w przestrzeni publicznej. – Dla pacjentów, którzy spotykają się z podobnie brzmiącymi nazwami stanowi to wiele utrudnień. Podobnie jest z kontrahentami i partnerami biznesowymi. Ten nieprawdziwy obraz rzeczywistości utrudnia nam codzienną pracę i powoduje często szereg pomyłek. W związku z tym jest to jedyna słuszna decyzja.

Pragniemy w tym miejscu uspokoić wszystkich czytelników. Zamknięcie hospicjum „Światło” to

początek nowego etapu

działalności. – Jak zapewne Państwo pamiętacie, wiosną tego roku dzięki naszej współpracy z Urzędem Marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego – po wielu latach starań – otworzyliśmy przy ul. Św. Józefa nowoczesny budynek naszego hospicjum. Wtedy podjęto decyzję, o zmianie nazwy na

Jana Pawła II

– Podkreślam z całą stanowczością. Zmieniamy nazwę, ale nie zamykamy działalności. Na poparcie tych słów niech posłuży fakt, że w miejscu starego budynku hospicjum uruchamiamy Centrum Opieki Medycznej, które będzie służyło mieszkańcom Torunia specjalistyczną opieką, nie tylko pielęgniarską. O szczegółach będziemy Państwa informować.

– Długo wahaliśmy się czy zmiana nazwy hospicjum nie wpłynie źle na naszą markę. Uznaliśmy jednak, że przede wszystkim

marka to ludzie

tam pracujący. Filarem naszego hospicjum są pielęgniarki i lekarze, którzy są z nami od samego początku istnienia. W tym miejscu z całego serca i szczerze im za to dziękuję. Bez ich zaangażowania i poświęcenia nie byłoby tak pięknej historii. Praca z osobami cierpiącymi na nieuleczalne choroby jest trudna i wymaga szczególnych predyspozycji. Nam udało się taki zespół stworzyć. Co jeszcze bardziej cieszy to fakt, że z roku na rok ten zespół się powiększa. Dzisiejsza kadra – oprócz wspomnianych już pielęgniarek i lekarzy – to psycholodzy, fizjoterapeuci, opiekunowie medyczni, dietetyk oraz kapelan i niezastąpieni wolontariusze. Nie możemy tu nie wspomnieć także osób na co dzień pracujących w administracji. Wszyscy tworzymy to szczególne miejsce.

Hospicjum im. Jana Pawła II

to kompleksowa opieka sprawowana w poradni medycyny paliatywnej, hospicjum domowym oraz w oddziale stacjonarnym. – Z wielką odpowiedzialnością przejmujemy – wspomniane tutaj – 30 lat doświadczenia w poprawianiu jakości życia naszych pacjentów i ich najbliższych jako wyzwanie na kolejne lata naszej działalności. Dzięki nowemu budynkowi poprawiono standard sprawowanej opieki. Nowoczesny budynek zlokalizowany jest w zacisznym zakątku leśnego parku, w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala wojewódzkiego. Dysponuje przestronnymi umeblowanymi pokojami jedno- i dwuosobowymi wyposażonymi w funkcjonalne łóżka oraz TV. Łazienki wyposażone są w wanny z podnośnikami umożliwiające korzystanie pacjentom z ograniczeniami ruchowymi. Do dyspozycji pacjenta i jego rodzin  jest przestronna oranżeria z widokiem na park.

Świadczenia medyczne realizowane w hospicjum finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia i są bezpłatne dla naszych pacjentów.